Kim jest lekarz pierwszego kontaktu?
Lekarz pierwszego kontaktu to lekarz, przyjmujący w placówce wskazany w deklaracji wyboru świadczeniodawcy i lekarza z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach ubezpieczenia NFZ (POZ). Jest to internista, pediatra lub lekarz rodzinny.
Czym jest deklaracja wyboru świadczeniodawcy i lekarza z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej?
Deklaracja wyboru świadczeniodawcy i lekarza z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej to dokument określający wybór tej placówki miejsca świadczeń z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W takim dokumencie wskazuje się również lekarza pierwszego kontaktu.
Co może lekarz pierwszego kontaktu?
Lekarz pierwszego kontaktu świadczy usługi z zakresu podstawowej, niespecjalistycznej opieki zdrowotnej. Może w razie potrzeby pokierować Pacjenta na ścieżkę specjalistycznego leczenia. Jeśli Pacjent prowadzi leczenie w placówkach LUX MED poza swoją placówką Podstawowej Opieki Zdrowotnej, taki lekarz pierwszego kontaktu będzie miał dostęp do dokumentacji medycznej z takich wizyt. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może pokierować na leczenie szpitalne, onkologiczne lub np. rehabilitacyjne lub opiekę długoterminową. Może też wydać stosowne orzeczenie lub zaświadczenie lekarskie.
Bilans zdrowia to badanie kontrolne przebiegu rozwoju dziecka, wykonywany w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia. Bilans obejmuje m.in. zmierzenie wagi i wzrostu ciała, badanie pediatryczne czy np. ocenę rozwoju słuchu, mowy czy odruchów.
Co należy wiedzieć przed zabraniem dziecka na wizytę bilansową lub szczepienną?
Na wizytę bilansową oraz szczepienną należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Dodatkowo w przypadku szczepień, wizytę należy umówić w placówce, w której znajduje się książeczka szczepień dziecka. Wykonanie bilansu i wykonanie szczepienia wymaga tego, aby dziecko było zdrowe. Przed szczepieniem dziecko jest badane przez pediatrę, który decyduje o dopuszczeniu do szczepienia.